SEARCH
Technologia
0

Zastosowanie blachy nierdzewnej

Wynalezienie prawie 100 lat temu blachy nierdzewnej stanowiło duży skok technologiczny w wielu dziedzinach gospodarki. Od kilkunastu lat znajduje ona także w Polsce szerokie zastosowanie w przemyśle, począwszy od przemysłu ciężkiego, poprzez przemysł transportowy aż po AGD. Tak więc stal nierdzewna obecna jest wszędzie wokół nas. Budownictwo i architektura Szczególne właściwości sprawiają, że blachy nierdzewne […]

euromixstal

Wynalezienie prawie 100 lat temu blachy nierdzewnej stanowiło duży skok technologiczny w wielu dziedzinach gospodarki. Od kilkunastu lat znajduje ona także w Polsce szerokie zastosowanie w przemyśle, począwszy od przemysłu ciężkiego, poprzez przemysł transportowy aż po AGD. Tak więc stal nierdzewna obecna jest wszędzie wokół nas.

Budownictwo i architektura

Szczególne właściwości sprawiają, że blachy nierdzewne znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie i architekturze. Te właściwości to:

  • wytrzymałość i wysoka temperatura topnienia stali nierdzewnej,
  • łatwość obróbki, łączenia poszczególnych elementów,
  • różne rodzaje powierzchni, min. lustrzana, matowa, szlifowana, ze wzorami, kolorowa.

Wszystkie wymienione cechy sprawiają, że blachy nierdzewne są jednym z najpopularniejszych materiałów, wykorzystywanych jako element dekoracyjny. Możemy je spotkać w galeriach handlowych, biurach, restauracjach, dyskotekach i wielu innych miejscach.
Jedną z niezaprzeczalnych zalet blach nierdzewnych jest ich odporność na zanieczyszczenia i uszkodzenia mechaniczne, co znacznie ogranicza koszty eksploatacyjne.

Sprzęt AGD

Dzięki swej wytrzymałości stal nierdzewna jest powszechnie stosowana do wyrobu sprzętu AGD. Cechuje się on zarówno wytrzymałością na uszkodzenia, wysoką temperaturę, jak i przystępną ceną. Przy tym sprzęt ze stali nierdzewnej jest elegancki i pasuje do niemal każdego wystroju.

Tak więc ze stali nierdzewnej wykonywane są takie sprzęty jak: czajniki, garnki, noże, wnętrze zmywarki.
Coraz częściej możemy spotkać się z zastosowaniem blachy nierdzewnej jako osłony na ścianę kuchenną. Jest ona przeważnie montowana nad kuchenką i dzięki temu pryskający tłuszcz czy kipiący makaron nie uszkodzi nam na trwałe ściany, a z blachy jest go niezwykle łatwo usunąć.

Przemysł samochodowy i transportowy

Istnieje obecnie ogromne zapotrzebowanie na usługi przewozowe, które obejmują transport różnych towarów, materiałów oraz cieczy. Stąd potrzeba zastosowania zbiorników i kontenerów. Muszą one spełniać szereg kryteriów dotyczących bezpieczeństwa, gdyż często używane są do przewozu artykułów spożywczych, np. mleka.

Blachy nierdzewne stosowane w przemyśle transportowym są wielozadaniowe, tzn. że jednym kontenerem możemy przewozić najpierw np. mleko, a następnie, po myciu i dezynfekcji, inne ciecze. Takie rozwiązanie zapewnia obniżenie kosztów.
Jeśli chodzi o przemysł samochodowy, to stal nierdzewna jest stosowana przeważnie do produkcji katalizatorów i rur wydechowych.

Przemysł papierniczy i celulozowy

Stal nierdzewna o wysokiej zawartości 3-6% molibdenu ma szerokie zastosowanie w przemyśle papierniczym, natomiast w przemyśle celulozowym stanowi praktycznie całość wyposażenia zakładu.

W dużych zakładach znajduje się nawet kilka tysięcy ton różnego rodzaju stali nierdzewnej w postaci rur o różnej średnicy, zbiorników i kontenerów.

W obu tych gałęziach przemysłu stosowane są różnego rodzaju stale, których dobór zawsze zostawia się osobom o dużym doświadczeniu na tym polu.

Podsumowanie

Ilość możliwych zastosowań stali nierdzewnej jest tak ogromna, że w dzisiejszych czasach niemożliwym byłoby funkcjonowanie bez tego wielozadaniowego materiału.

Udostępnij:
  • googleplus
  • linkedin
  • tumblr
  • rss
  • pinterest
  • mail

Autor Bashing

There are 0 comments

Zostaw komentarz