Zasady nowoczesnego szkolenia psów
Psy mają swoje charaktery, wśród szczeniaków z tego samego miotu znajdą się psy odważne i zadziorne oraz takie które są flegmatyczne, powolne lub strachliwe. Nie można każdego psa szkolić tymi samymi metodami. Bo każdy pies jest inny i nie ma jednej uniwersalnej metody szkolenia psów. Są jednak pewne wytyczne, które można uznać za stałe – są to generalne zasady stosowane w trakcie szkolenia psów.
O czym pamiętać podczas szkolenia psa?
- Najważniejsza jest cierpliwość. Nie wymagaj zbyt wiele od psa na początku treningu. Nie zmuszaj szczeniaka do czegoś czego nie lubi lub do wykonywania komend zawsze i wszędzie i w super szybkim czasie. Bądź dla psa cierpliwy – pies uczy się wolniej niż człowiek, pies nie rozumie wszystkiego co do niego mówisz. Prowadź trening regularnie, efekty przyjdą z czasem.
- Tak prowadź szkolenie psa aby było ono fajną zabawą dla psa. To nie musi być wojskowy rygor – pies chętniej będzie dla Ciebie wykonywał polecenia gdy będzie wiedział, że czeka go za to nagroda, niż gdy będzie się bał kary za nieposłuszeństwo. Pies obawiający się kary często całkowicie odmawia współpracy z człowiekiem.
- Rób powtórki i przypominaj wcześniej przerobiony materiał szkoleniowy. Nie podnoś cały czas swojemu psu poprzeczki – jeśli wczoraj psu coś dobrze wychodziło to nie znaczy, że dzisiaj będzie jeszcze lepiej, nie musisz psu ciągle wszystkiego utrudniać – daj mu czasem trochę luzu – poproś psa czasem o wykonanie czegoś prostszego kilkakrotnie zanim przejdziesz do nauki bardziej skomplikowanych rzeczy.
- Rób ćwiczenia często ale w krótkich sesjach treningowych. Czyli lepiej weź psa na trening 3 razy dziennie i poćwicz coś z psem przez 15minut. Nie rób psu wyczerpującej 2godzinnej musztry. Dla dorosłego psa pełnego energii 30minut intensywnych ćwiczeń to będzie już dużo. Dla młodszych psów rób 15minutowe sesje treningowe.
- W szkoleniu psów używaj dużo nagród – zobacz co Twój pies lubi, co jest dla niego dobrą nagrodą, czy jest to zabawa piłką, swobodne bieganie czy może zjedzenie pysznego przysmaku? Znajdź to co motywuje Twojego psa i wykorzystaj to aby pies zapracował swoim dobrym zachowaniem na tę nagrodę.
- Szkolenie psa prowadź w strategiczny, przemyślany sposób – pomyśl o tym gdzie i w jakich sytuacjach pies sprawia najwięcej problemów, z czym masz problem, czego chcesz psa nauczyć. Pomyśl też o tym, co Twój pies mógłby robić zamiast problematycznego zachowania – jeśli nie lubisz gdy pies na Ciebie skacze to czy wystarczyłoby Ci aby pies chodził wokół Ciebie i nie skakał czy może oczekujesz czegoś więcej?
- Jeśli coś Ci nie wychodzi – zapisz psa na szkolenie do szkoły szkolenia psów. Czasami problem jaki masz z psem jest prosty do rozwiązania gdy poznasz odpowiednie metody szkoleniowe – jeśli szkolić psa przez 2tygodnie i nie widzisz postępów to warto zapisać się razem z psem do szkoły dla psów na zajęcia z zakresu psiego posłuszeństwa.