Bezpieczne zabawki – jak je rozpoznać?
Niestety wciąż do sprzedaży trafiają zabawki, które są potencjalnie niebezpieczne dla maluchów. Dowiedz się, jak zweryfikować, czy zabawka rzeczywiście nadaje się dla twojego dziecka.
Kilka słów o obowiązkach producentów
Zabawki wprowadzane do obrotu na terenie Unii Europejskiej są objęte zarządzeniami tak zwanej dyrektywy zabawkowej, która nie tylko ujednoliciła przepisy, ale przy okazji także wprowadziła ostrzejsze limity dotyczące chociażby wykorzystania substancji potencjalnie niebezpiecznych i stosowania substancji zapachowych. Dodatkowo zobowiązuje ona także producentów do przeprowadzania testów przed wprowadzeniem zabawek do sprzedaży – muszą oni przeprowadzać wieloetapowe analizy zagrożeń, których pierwsza faza obejmuje już testowanie zabawki na etapie projektowania. Wszystko to znacząco wpłynęło na bezpieczeństwo, jednak w dalszym ciągu zdarzają się buble, które nigdy nie powinny były trafić na sklepowe półki – problem dotyczy zwłaszcza produktów sprowadzanych z Dalekiego Wschodu.
Certyfikaty, znaki jakości i symbole, czyli jak czytać etykiety zabawek
Najważniejszym znakiem, który powinien znajdować się na każdej zabawce sprzedawanej na terenie Unii Europejskiej jest symbol CE. W ten sposób sam producent deklaruje, że zabawka wykonana została zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami. Jeśli chcemy, by bezpieczeństwo było potwierdzone także przez podmioty niezależne od producenta, szukać musimy oznaczenia WE.
Jeśli chodzi o zabawki drewniane, warto wiedzieć, że mają one także dodatkowe oznaczenia, na które warto zwrócić uwagę. Mowa tu o znaku PEFC, który gwarantuje, że drewno wykorzystane w produkcji pochodzi z certyfikowanych obszarów leśnych, oraz symbol FSC, który potwierdza, że drewno pochodzi z lasów gospodarczych.
Dodatkowo szukajmy także tych znaków:
Fair Trade – w procesie produkcji przestrzegane są prawa człowieka i dba się o środowisko naturalne,
TUV – materiały, z których zabawka jest wykonana, są bezpieczne dla zdrowia,
Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka oraz Państwowego Zakładu Higieny – zabawka poddana została niezależnym testom, w których stwierdzono, że jest bezpieczna dla dzieci.