Alergia – choroba XX wieku?
Alergia jest niczym innym jak nieprawidłową immunologiczną reakcją organizmu na różne substancje występujące w otoczeniu, tak zwane alergeny. Na alergie cierpi znaczna część społeczeństwa i często mówi się o nich jako o chorobie XXI wieku. Najczęściej alergie ujawniają się we wczesnym dzieciństwie, jednak alergia może dopaść nas na każdym etapie życia.
Alergie pokarmowe – co najczęściej nam dolega?
Alergenami mogą być zarówno czynniki, które mają kontakt ze skórą, wdychane z powietrzem (jak na przykład pyłki roślin) lub które dostają się do naszego organizmu drogą pokarmową. Alergie pokarmowe mogą objawiać się na wiele różnych sposobów, jednak najczęściej po spożyciu uczulającego pokarmu pojawiają się bóle brzucha, biegunka, wymioty, pokrzywka, zaczerwienienia, mrowienie języka lub warg, piekące lub swędzące podrażnienia. W niektórych przypadkach reakcja alergiczna może przybrać bardzo gwałtowną formę – dochodzi do nagłego spadku ciśnienia i utraty świadomości (mamy wówczas do czynienia z tak zwanym wstrząsem anafilaktycznym).
Do najczęściej uczulających pokarmów zaliczyć możemy:
- Orzechy
- Mleko krowie
- Cytrusy
- Jaja
- Zboża
- Pomidory
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że popularna alergia na nikiel może mieć również formę pokarmową.
Pokarmowa alergia na nikiel
Nikiel jest jednym z najbardziej powszechnych alergenów wywołujących uciążliwe uczulenia. Szacuje się, że na tę przypadłość cierpi około 15% społeczeństwa. O ile nie dziwi fakt, że alergicy mogą zaobserwować u siebie pokrzywkę w miejscu, które miało bezpośredni kontakt z niklem, to alergia pokarmowa na ten metal może zadziwiać. Nikiel występuje w większości produktów spożywczych, między innymi w czekoladzie, mące, kakao, zbożach, soi i orzechach. Na stronie WWW alergiananikiel.pl znajdziesz praktyczną dawkę wiedzy na temat alergii na nikiel, zarówno pokarmowej, jak i kontaktowej.