Co warto wiedzieć o medycynie estetycznej?
Zgodnie z definicją, medycyna estetyczna ma na celu poprawienie komfortu życia ludzi zdrowych, poprzez poprawianie ich wyglądu fizycznego. Skupia się przede wszystkim na procesach starzenia się skóry i odwracaniu tych procesów. Przez wzgląd na to, że jest nieinwazyjna, kobiety (mężczyźni również) coraz częściej decydują się na zabiegi medycyny estetycznej.
Co należy wiedzieć o medycynie estetycznej?
Choć zabiegi medycyny estetycznej są niechirurgiczne i nieinwazyjne, obejmują działania, które prawnie wykonywać mogą lekarze z prawem do wykonywania zawodu. Należy do nich przede wszystkim podawanie leków z przepisu lekarza. Co więcej, wykonanie niektórych zabiegów, np. mezoterapii (więcej na http://neobeauty.pl/zabiegi/mezoterapia-skory/ ), wymaga specjalistycznej znajomości budowy skóry i szczegółowej wiedzy na temat anatomii. Dziedzina ta określana jest też jako wypełnienie luki między chirurgią plastyczną a kosmetologią. Medycyna estetyczna znana była już w starożytności, choć praktyki prowadzone przez starożytnych bardzo różniły się od współczesnych. Za ojca współczesnej medycyny estetycznej uznaje się francuskiego endokrynologa J.J. Legranda, który to w 1973 roku założył Francuskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej. Jako przedmiot akademicki medycyna została uznana w 1978 roku w Mediolanie. Do Polski dotarła w latach 90., a w 1993 roku powstała – przy Polskim Towarzystwie Lekarskim – Sekcja Medycyny Estetycznej, aktualnie działająca pod nazwą Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anty-Aging.
Medycyna estetyczna a chirurgia plastyczna
W przeciwieństwie do medycyny estetycznej, chirurgia plastyczna jest dziedziną inwazyjną i mniej bezpieczną. Z tego tez powodu medycyna estetyczna cieszy się wciąż rosnącą popularnością. Zabiegi medycyny estetycznej wykonywane są bez użycia skalpela, dzięki czemu nie wymagają długotrwałej rekonwalescencji w szpitalnych warunkach. Większość zabiegów nie pozostawia nawet zbyt widocznych śladów, a powstające niekiedy małe krwiaki łatwo zatuszować makijażem. Choć efekty zabiegów medycyny estetycznej nie są permanentne i trzeba je czasem kilkakrotnie powtarzać, pacjenci coraz częściej decydują się na takie rozwiązania.
Medycyna estetyczna a kosmetologia
Kosmetologia natomiast jest dziedziną medycyny, która jest już całkowicie nieinwazyjna. Zajmuje się tylko upiększaniem, opracowywaniem składu kosmetyków i badaniem ich wpływu na różne rodzaje skóry. Lekarz kosmetolog zajmuje się pielęgnacją skóry twarzy i ciała, nie ingerując w głębsze warstwy skóry. Jednak nie są to jedyne zadania kosmetologii. Dziedzina ta zajmuje się bowiem także kompleksowym doradztwem dotyczącym zdrowego trybu życia oraz chorobami skóry i problemami związanymi z łysieniem.
Nic więc dziwnego, że pomiędzy tymi dwoma dziedzinami estetologii medycznej powstała luka, którą skutecznie wypełniła właśnie medycyna estetyczna. Warto także pamiętać, że starzenie się skóry rozpoczyna się już po 25. roku życia. Wtedy także najlepiej rozpocząć profilaktykę dbania o młody wygląd skóry. Wiadomo bowiem, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Tym bardziej, że zabiegi oferowane w gabinetach medycyny estetycznej są całkowicie bezpieczne. Zanim jednak zdecydujemy się na zabieg, warto zapoznać się z przeciwwskazaniami i porozmawiać z lekarzem.
Zobacz więcej na stronie kliniki medycyny estetycznej z Łodzi Neo Beauty