Czy ból mięśni zawsze oznacza zakwasy?
Większość z nas uważa, że bóle mięśni zawsze sygnalizują zakwasy. Tymczasem trzeba pamiętać, że jest to objaw mogący sugerować zdecydowanie poważniejsze dolegliwości. Co może kryć się za bólami mięśniowymi?
Okazuje się, że bóle mięśni są naprawdę częstą dolegliwością. Mogą być zlokalizowane w każdym miejscu ciała, w którym znajduje się tkanka mięśniowa. Najczęściej kryje się za nimi przeciążenie danej partii, ale nie zawsze.
Czym są zakwasy?
Bóle mięśni – jak wspomnieliśmy – większość z nas kojarzy z zakwasami. Zacznijmy więc od wyjaśnienia czym one są. Pojawiają się na skutek intensywnego wysiłku fizycznego, kiedy to nasze mięśnie nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu. Konsekwencją tego jest ich niedokrwienie, co prowadzi do przemian substratów energetycznych. Bóle mięśni na skutek zakwasów zawsze ustępują bez żadnej ingerencji. To, jak długo się utrzymują uzależnione jest od tempa regeneracji organizmu. Nie jest potrzebne stosowanie żadnych leków ani innych metod.
W jakich chorobach objawem wiodącym są bóle mięśni?
Wskazać można kilka istotnych chorób, w przypadku których bóle mięśni są objawem wiodących. Zalicza się do nich:
- polimialgię reumatyczną;
- fibromialgię;
- zapalenie mięśni.
W przypadku polimialgii reumatycznej ból zlokalizowany jest najczęściej w okolicy szyi, obręczy biodrowej bądź barkowej. Cechą charakterystyczną jest utrzymująca się przez około pół godziny po przebudzeniu sztywność mięśni. W przypadku tej choroby leczenie opiera się na podawaniu głównie glikokortykosteroidów.
Fibromialgia związana jest z ogólnym bólem mięśniowym. Dodatkowo pojawia się ból mięśni w momencie, kiedy wybrane miejsca są uciskane. Jest to dolegliwość atakująca przede wszystkim kobiety. Co ciekawe, choroba ta często współwystępuje z depresją, a także zaburzeniami lękowymi.
Bóle mięśni są typowe również w przypadku rozmaitych urazów tkanki mięśniowej. Chodzi do nich między innymi w przypadku najróżniejszych stłuczeń.
Bóle mięśni podczas grypy
Jedną z najczęstszych dolegliwości przebiegających z bólami mięśni jest oczywiście grypa. Jest to infekcja wirusowa, która może zakończyć się bardzo poważnymi powikłaniami, między innymi zapaleniem mięśnia sercowego. W przypadku grypy oprócz bólu mięśni pojawia się osłabienie, ból głowy, a także wysoka gorączka.
W jakich jeszcze chorobach pojawia się ból mięśni?
Jedną z chorób, która może objawiać się bólem mięśni jest borelioza. Rozwija się ona u osób, które zostały ukąszone przez zainfekowanego kleszcza. Jest to choroba układowa, której objawy mogą być bardzo różne. Bóle mięśni pojawiają się często jako zespół poboreliozowy. Mało osób wie, że bóle mięśni często towarzyszą też chorym na niedoczynność tarczycy.
Bóle mięśni to dolegliwość, która nie zawsze oznacza zakwasy. Jeśli nie ustępują po zastosowaniu maści, warto skonsultować się z lekarzem. Być może w organizmie toczy się poważna choroba, która wymaga podjęcia stosownej interwencji.