Czy fotowoltaika się opłaca?
O fotowoltaice i innych odnawialnych źródłach energii, w skrócie OZE, zrobiło się ostatnio głośno. Głównie dzięki programowi Prosument, czyli dofinansowaniom do mikroinstalacji OZE, który ruszył z inicjatywy Naradowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzisiaj przyjrzymy się opłacalności instalowania ogniw fotowoltaicznych i postaramy się odpowiedzieć na wyjątkowo istotne pytanie, a mianowicie – czy fotowoltaika się opłaca?
Czym jest fotowoltaika?
Fotowoltaika to przede wszystkim dziedzina nauki, która zajmuje się przetwarzaniem promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Bardzo często używa się jednak tego określenia w sposób potoczny, mając na myśli ogół instalacji fotowoltaicznych, a więc paneli wraz z inwerterami.
Zalety fotowoltaiki
Przede wszystkim instalacje fotowoltaiczne są bezobsługowe i nieuciążliwe. Oznacza to, że ani nie produkują żadnych zanieczyszczeń, ani nie są źródłem hałasu. Ale ich podstawową zaletą są oszczędności. Tak, oszczędności. I to na dodatek znaczne.
Zainstalowanie paneli fotowoltaicznych sprawia, że stajemy się Prosumentem, a więc jesteśmy już nie tylko konsumentem energii elektrycznej, ale także jej producentem. Energię produkujemy na własne potrzeby, ale możemy ją także sprzedawać.
Najważniejszą kwestią jest jednak to, ile możemy zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Z danych opublikowanych na portalu Ekofachowcy wynika, że instalacja o mocy 4 kWp może przynieść rocznie oszczędności w wysokości 2300 zł.
Pozostaje jednak kwestia ceny samej instalacji, która – z której strony nie patrzeć – jest dość wysoka. Na nasze szczęście Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotował program Prusument, dzięki któremu możemy otrzymać dofinansowanie także na fotowoltaikę.
Krótki film o działaniu paneli fotowoltaicznych
Wspomniany przez nas portal Ekofachowcy przygotował także film, w którym wyjaśniono działanie ogniw fotowoltaicznych. Posłuży on za zakończenie naszego artykułu.