Domek na kółkach
Wielu z nas przynajmniej raz w życiu z pewnością marzyło o własnej przyczepie kempingowej. Daje to trudne do opisania poczucie wakacyjnej wolności i możliwość spędzenia urlopu w dowolnym w zasadzie miejscu, bez martwienia się o kwaterunek czy warunki noclegowe – w końcu wszystko co jest nam potrzebne, wieziemy w takim przypadku ze sobą.
Parkowanie przyczepy
Na wstępie trzeba zaznaczyć, że parkowanie i nocleg gdzie tylko dusza zapragnie to niestety trochę romantyczny mit niż rzeczywistość. O ile zespół pojazdów złożony z przyczepy i holującego ją samochodu można pozostawić na w zasadzie każdym parkingu, tak sama przyczepa może stać tylko i wyłącznie w miejscu, gdzie pod standardowym znaczkiem z literką 'P’ (D-18), umieszczona jest tabliczka dopuszczająca parkowanie przyczep kempingowych (T-23e).
Zwykłe oznaczenie parkingu zezwala bowiem na pozostawienie w danym miejscu pojazdu z wyłączeniem przyczep. Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami przyczepy kempingowej, problem ten może okazać się dużo większy poza sezonem urlopowym niż w trakcie samego wyjazdu. Przyczepę trzeba gdzieś przecież trzymać przez całą resztę roku, a zdecydowana większość parkingów osiedlowych na to nie zezwala.
Przeglądy techniczne i konserwacja
Należy pamiętać, że sama przyczepa, podobnie jak samochód, musi przechodzić okresowe badanie techniczne, potwierdzające jej zdatność do wykorzystania w ruchu drogowym. Nie dotyczy to tych najmniejszych, o masie nieprzekraczającej 750kg. Koszt takiego badania to 79PLN. Pierwszy przegląd wykonujemy po 3 latach od daty pierwszej rejestracji, następy po 5 a kolejne co rok.
Konieczne jest sprawdzanie zarówno stanu podwozia, czyli ram, dyszli, zespołu jezdnego, zaczepu kulowego czy podpór (przy czym podpory do przyczep są stosunkowo łatwo dostępne i niedrogie więc ich wymiana nie jest szczególnym problemem), jak i nadwozia.
Części zamienne
Na rynku dostępne są co prawda części do popularnych modeli, musimy mieć jednak świadomość, że im starszą przyczepę posiadamy, tym trudniejsze może być zdobycie do niej części, podobnie zresztą jak w przypadku samochodów.
W każdym bądź razie, zakup nowych drzwi, felg, nadkoli czy bagażników nie jest niczym trudnym. Oferta firm sprzedających tego typu akcesoria obejmuje ponadto także meble, stanowiące wyposażenie przyczep, osprzęt instalacyjny, kempingowy sprzęt AGD (np. kuchenki mikrofalowe), podpory do przyczep czy zaczepy.
Artykuł powstał we współpracy z Unitrailer