Domowa walka z bólem gardła
Już trzeci raz w tym roku dopadł cię ból gardła, więc sądzisz, że po raz kolejny jesteś zmuszony sięgnąć po farmakologiczne specyfiki? Kupujesz przepisany ci przez lekarza spray na gardło, a i tak nie widzisz żadnych rezultatów? Spróbuj zatem zastosować najpierw domowe metody. Niektóre z nich maja skuteczność wyższą od niejednego medykamentu.
Napary z szałwii
Szałwia to drogocenne zioło, którego w Polsce nie brakuje. Teoretycznie mógłbyś zakupić gotowe już herbatki o smaku tej rośliny, jednak zawierać będą one jej śladowe ilości i jedyne, co ci zapewnią, to doznania smakowe. Kup zatem tradycyjne i najzwyklejsze w świecie liście szałwii. Dostaniesz je w sklepach zielarskich oraz aptekach.
Przygotowaną szałwię zalej gorącą wodą i poczekaj chwilę, aż się zaparzy. Następnie płucz nią jamę ustną mniej więcej co trzy godziny. W efekcie pozbędziesz się stanu zapalnego, odkażając całe gardło. Szałwia znana jest właśnie z takich właściwości, dlatego nieraz zawierają ją tabletki i spraye na gardło.
Sok z buraka
Burak to zdecydowanie niedoceniane warzywo. Teraz, mając problem zdrowotny, możesz odkryć jego pozytywne właściwości lecznicze. Miksturę z produktu przygotujesz zarówno ze świeżych warzyw, jak i z koncentratu. Możesz też kupić w sklepie gotowe soki z buraka, sprawdzając tylko, czy nie dodano do nich cukru oraz konserwantów.
Sokiem z buraka powinieneś płukać swoje usta. Z każdym razem łącz go z łyżką octu i wkładaj do buzi. Postępuj tak 6-10 razy dziennie. Prawdopodobnie już po jednorazowo wykonanej płukance poczujesz niesamowitą ulgę, bo ból natychmiastowo zniknie lub przynajmniej znacząco się zredukuje.
Tymianek
Porządny spray na gardło i działające tabletki zawsze zawierają w swoim składzie niewielką ilość tymianku. Ma on bowiem właściwości antyoksydacyjne oraz odkażające. Wykorzystywać go możesz na wiele sposobów, tworząc z niego nawet balsamy. Nacierając nimi szyję i następnie owijając ją dodatkowym ręcznikiem, rozgrzejesz ciało i zachęcisz organizm do walki z chorobą.
Tymianek świetnie nadaje się również do płukania jamy ustnej. Skoro zawierają go apteczne spraye na gardło, bezpiecznie możesz go stosować, wcześniej zalewając zioło gorącą wodą. Chcąc wzmocnić działanie wywaru, dodaj do niego niewielką ilość oliwy. Łatwiej wtedy przepłuczesz naparem całe gardło, nawilżając je i łagodząc występujące w nim podrażnienia. Natychmiastowa ulga będzie bardzo przyjemna.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Tactica