Kolektory słoneczne
Promieniowanie słoneczne to źródło nieograniczonej darmowej energii, aby móc korzystać z tego dobra niezbędne jest posiadanie kolektorów słonecznych. Prawidłowo wykonana instalacja kolektorów słonecznych pozwala zaoszczędzić nawet do 60% rocznych kosztów związanych z ogrzewaniem wody. Mimo iż nasz klimat daleki jest od słonecznej Australii, zastosowanie innowacyjnych rozwiązań w postaci specjalnej powłoki pochłaniającej aż 95% promieniowania, pozwala na korzystanie z promieni nawet zimą.
Głównymi elementami kolektorów jest: szyba, absorber oraz obudowa z izolacją. Zasada działania urządzenia jest bardzo prosta, promienie przechodzące przez szybę, padają na absorber, który nagrzewając się przekazuje ciepło do płynącego przez niego czynnika.
Dostępne są dwa rodzaje kolektorów słonecznych: kolektory słoneczne płaskie oraz kolektory słoneczne próżniowe, które różnią się budową, a ta warunkuje parametry pracy i wydajności. Kolektory próżniowe są wydajniejsze od płaskich szczególnie w czasie pochmurnych dni, dlatego jeśli zużycie wody latem i zimą jest porównywalne oraz chcemy zmniejszyć koszty ogrzewania wody również zimą, warto zdecydować się właśnie na nie. Kolektory płaskie natomiast są tańsze oraz mają estetyczniejszy wygląd, dodatkowym atutem jest możliwość zamontowania ich na zasadzie okna dachowego, jeżeli decyzja o instalacji solarnej zapada jeszcze na etapie budowy domu. Wtedy panele wraz z pokryciem tworzą jednolitą powierzchnię.