Kurs spadochronowy – czy to coś dla Ciebie?
Dwie pary są już poza samolotem. Zaraz nasza kolej. Po głowie kołacze się myśl, aby pamiętać o dobrym ustawieniu głowy tuż przed wyskokiem. W dole chmury; wyglądają jak strzępki waty cukrowej. Głęboki wdech powietrza i skaczemy. Wokół świst, powietrze uderza w twarz z zimną furią, chwilami zatykając oddech. Wow, na tym jednym skoku się nie skończy!
Marzenia o lataniu
Z roku na rok wzrasta popularność skoków spadochronowych. Często jest to jednorazowa atrakcja fundowana komuś na urodziny, z okazji zakończenia studiów, jako prezent na rocznicę związku. Skacze się, rzecz jasna, w tandemie, razem z doświadczonym skoczkiem-pilotem i nierzadko w towarzystwie skoczka-fotografa, który uwiecznia całe to zdarzenie.
Zaciekawienie tego typu atrakcją nie dziwi, bo w łatwy, niewymagający praktycznie żadnego przeszkolenia sposób, doznać można niesamowitej adrenaliny i świetnej, z niczym nieporównywalnej przygody. Nic dziwnego, że co poniektórzy łapią wówczas bakcyla i decydują się uczęszczać na kurs spadochronowy.
Co nieco o nauce…
Przed zapisaniem się na szkolenie warto dokładniej zerknąć w swój kalendarz i z góry wygospodarować odpowiednio dużo czasu. Etap podstawowy obejmuje część teoretyczną i praktyczną. Zwyczajowo zajęcia odbywają się w weekendy, więc standardowo kurs udaje się ukończyć w ciągu 2 weekendów.
Dobrym rozwiązaniem, jeśli ktoś może sobie na to pozwolić czasowo, są kursy spadochronowe organizowane w czasie długich weekendów, często wydłużają się do całego tygodnia pobytu na strefie. Pozwalają na szybkie wykorzystanie wiedzy zdobytej podczas teoretycznej części szkolenia i oddanie pierwszych skoków spadochronowych.
I słów kilka o kosztach oraz przerwach
Kurs spadochronowy nie jest sprawą tanią. Zwykle jest to koszt około kilku tysięcy złotych, a do tego doliczyć trzeba dodatkowe wydatki, jak dojazd do strefy oraz koszty noclegu, wyżywienia. Dlatego warto choć trochę zminimalizować koszty, np. przez dokonanie jednorazowej opłaty za szkolenie (tak jest taniej) oraz wspólnych dojazdów do strefy (koszty rozkładają się na kilka osób).
Szkolenia odbywają się w okresie od kwietnia do końca października, czyli do końca sezonu skokowego. Zaleca się, aby kurs spadochronowy ukończyć w czasie nie dłuższym niż 2 miesiące, jako że dłuższe przerwy zauważalnie wpływają na gorszą jego efektywność.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze Strefy Silesia