Lapacho – właściwości prozdrowotne herbaty Inków
Lapacho, czyli herbata Inków, to napar, który przygotowuje się z kory drzewa Tabebuia impetiginosa. Jest to jeden ze starszych naparów – znany był już Indianom zamieszkującym obecne tereny Brazylii, Paragwaju, Boliwii oraz Peru. Poznajmy jego prozdrowotne właściwości.
Cechy charakterystyczne drzewa Tabebuia impetiginosa
Drzewo, z którego pozyskuje się korę wykorzystywaną do przygotowywania lapacho porastają tereny Ameryki Południowej oraz środkowej. Susz niezbędny do przyrządzenia naparu pochodzi z wewnętrznej części kory. Mało kto wie, że Indianie drzewo to traktowali z ogromnym szacunkiem. To bowiem właśnie ona była jednym z najważniejszych wówczas surowców medycznych.
Jak działa lapacho?
Lapacho ma szerokie zastosowanie. Od wieków ten cenny napar wykorzystywany jest do leczenia anemii, a także niezwykle groźnej choroby, jaką jest malaria. Sprawdza się w charakterze płukanki, kiedy problemem jest bolące gardło. Poleca się lapacho w przypadku:
- wrzodów żołądka;
- zapalenia stawów.
Regularne picie naparu sprawia, że poprawia się kondycja układu odpornościowego, a stany zapalne znacznie się zmniejszają. Napar wspomaga przebieg procesów trawiennych, a także sprawia, że proces usuwania toksyn z organizmu przebiega znacznie sprawniej.
Co zawiera lapacho?
Właściwości lecznicze naparu lapacho nie wzięły się znikąd. Są efektem tego, jakie cenne substancje się z nim znajdują. Herbata Inków zawiera między innymi duże ilości żelaza, wapnia, magnezu, potasu.
Do tego dochodzą takie substancje, jak:
- kwercetyna;
- karnasol;
- alkaloidy;
- saponiny steroidowe.
Cennym składnikiem lapacho jest także koenzym Q10.
Jak parzyć lapacho?
Aby przyrządzić lapacho, należy zagotować pół litra wody. Następnie dodajemy do niej dwie łyżeczki suszonej kory. Całość gotujemy kilka minut, a następnie odstawiamy na kwadrans.
Lapacho: jaki ma smak?
Przygotowany według przedstawionego przez nas przepisu napar charakteryzuje się intensywnym, gorzkokwaśnym smakiem. Napar jest mocny, ale nie zawiera kofeiny. Aby smakował lepiej, można dodać do niego odrobinę miodu.
Kiedy nie należy pić lapacho?
Herbata Inków jest naparem zdrowym i bezpiecznym. Nie oznacza to jednak, że nie ma przeciwwskazań do jej stosowania. Z uwagi na to, że może obniżać krzepliwość krwi nie należy łączyć jej z lekami, które ją rozrzedzają. Zalicza się do nich między innymi popularna aspiryna. Lapacho nie jest wskazane u osób chorujących na hemofilię, a także tych stosujących leki przeciwzakrzepowe.
Przeprowadzone badania jasno wskazują, że z naparu powinny zrezygnować kobiety spodziewające się dziecka. Nie należy go pić również w okresie karmienia piersią. Napar nie jest odpowiedni dla małych dzieci.
Lapacho to napar o wyjątkowych właściwościach. Decydując się na jego stosowanie, należy jednak pamiętać, że nie jest to lek. Może być traktowany jako suplement diety, który dostarczy cennych składników. Nigdy nie wolno jednak przekraczać dopuszczalnej dziennej dawki.