Na co zwrócić uwagę przy zakupie telewizora?
Dawno minęły czasy, gdy telewizor służył tylko do oglądania programów nadawanych przez stacje. Dziś ten sprzęt to prawdziwe centrum rozrywki – łączy w sobie funkcje odbiornika TV, wyposażenia do gier, umożliwia korzystanie z platform streamingowych i wygodnie łączy się ze smartfonem. Jak nie pogubić się w tych wszystkich możliwościach i na co zwrócić uwagę, kupując telewizor?
Artykuł pomoże Ci przygotować się do zakupu telewizora i wyjaśni:
- Jakiej wielkości telewizor wybrać?
- Na co zwrócić uwagę przy zakupie telewizora?
- W jaki sprzęt warto zainwestować więcej?
Kupno telewizora – czy wielkość ma znaczenie?
Jednym z pierwszych wymagań, które powinniśmy określić przed zakupem telewizora, jest wielkość ekranu. Co do zasady im większa przekątna, tym mniej męczy się wzrok i tym bardziej rośnie komfort oglądania. Dawniej sprzedawcy doradzali, by dopasowywać wielkość ekranu do odległości, z jakiej będziemy oglądać telewizję. Według tych zasad przekątna powinna stanowić ok. 1/3 odległości od kanapy czy fotela, tak aby wzrok swobodnie obejmował cały ekran.
Przy obecnych technologiach coraz częściej odchodzi się jednak od tych wskazówek na rzecz prostej zasady: im większy ekran, tym lepiej. Co nie znaczy, że należy do tego podchodzić bezkrytycznie. Telewizor to, jakby nie było, element umeblowania i o ile jeszcze w małym salonie można sobie wyobrazić ogromny ekran jako centralny element pokoju, o tyle jeśli mieszkamy w kompaktowej kawalerce, gdzie to samo pomieszczenie pełni funkcję sypialni, pokoju dziennego i jadalni, zdrowy rozsądek i umiar nie zaszkodzą.
Nowy telewizor – na co zwracać uwagę
Przejdźmy do bardziej szczegółowych parametrów – na co zwrócić uwagę przy zakupie telewizora? Po pierwsze sposób podświetlania matrycy. Do wyboru mamy rozwiązania LED lub OLED. Ten pierwszy typ wyświetlacza gwarantuje dobrą jakość obrazu dzięki zmianie polaryzacji światła i świetnie radzi sobie w ciągu dnia. OLED natomiast oprócz doskonałego obrazu umożliwia sterowanie światłem pojedynczych pikseli, dzięki czemu jesteśmy w stanie uzyskać znakomitą reprodukcję kolorów, głęboką czerń oraz świetny kontrast.
Decydując się na technologię OLED, wybierajmy najlepiej modele wyprodukowane po 2017 roku, gdyż posiadają one mechanizmy gwarantujące trwałość ekranu. Jeśli natomiast pozostajemy przy ekranie LED-owym, warto zwrócić uwagę na mechanizm precyzyjnego podświetlania (full array LED backlight), który zapewnia lepszą jakość niż w wypadku podświetlania krawędziowego.
Na wyższą jakość obrazu wpływa też większa częstotliwość jego odświeżania. Dobre parametry w tym zakresie zapewnią nam nienaganną płynność ruchu i lepszą dynamikę obrazu. Jeśli od telewizora nie wymagamy zbyt wiele, w zupełności wystarczy nam częstotliwość 60 Hz. Jeśli jednak planujemy wykorzystywać go do gier lub często oglądamy programy sportowe czy filmy akcji, potrzebujemy lepszego odwzorowania szybko poruszających się obiektów – w tym wypadku opłaca się zainwestować w telewizor 120 Hz.
Zakup telewizora – sprzęt tańszy czy droższy?
Nie jest niczym dziwnym, że każdy chciałby mieć sprzęt o dobrych parametrach w niskiej cenie. W wypadku telewizorów trudno jednak pogodzić te wymagania – aby korzystać z najnowszych rozwiązań, swoje musimy zapłacić. Jeśli cenimy jakość, o tanich telewizorach Full HD powinniśmy już powoli zapominać. W 2020 roku standardem jest rozdzielczość 4K, a w sklepach powoli pojawiają się już urządzenia w technologii 8K.
Jako że kupno telewizora to inwestycja na kilka, kilkanaście lat, warto jednak wyłożyć więcej na przyszłościową technologię. Zwłaszcza jeżeli decydujemy się na sprzęt pokaźnych rozmiarów, bo to właśnie przy dużej przekątnej ekranu odczujemy prawdziwe dobrodziejstwo standardu UHD (ultra high definition, 4K). Wybierając telewizor o takiej rozdzielczości, zyskamy większą ostrość obrazu – pod warunkiem że będzie to sprzęt wysokiej jakości. W tańszych urządzeniach realizacja może być daleka od doskonałości.
Podobnie ma się sprawa z zastosowaną w niektórych modelach odbiorników technologią HDR (high dynamic range). W teorii telewizory HDR oferują dużą rozpiętość pomiędzy tonami ciemnymi i jasnymi, a co za tym idzie wierniejsze odwzorowanie barw. W praktyce jednak odpowiedni efekt, z szeroką paletą barw i skalą jasności, póki co zapewniają wyłącznie ekrany z wyższej półki cenowej.
Jeśli wiesz już, na co zwrócić uwagę, kupując telewizor dla siebie, porównaj dostępne modele urządzeń, by dokonać najlepszego wyboru. Oferty telewizorów w dobrych cenach znajdziesz m.in. na Allegro.