Spedycja lotnicza – dla kogo i w jakiej sytuacji to rozwiązanie?
Rynek usług jest współcześnie dalece bardziej rozwinięty, niż jeszcze kilka dekad temu. Dostęp do poszczególnych świadczeń materialnych, z których jednym jest spedycja, musi być równy dla wszystkich konsumentów. Oczywiście nie każdy przejawia zapotrzebowanie na tak specjalistyczne formy usług, jak chociażby spedycja lotnicza. Co jednak mamy na myśli mówiąc ogólnie o spedycji?
Definicja spedycji i jej rodzaje
Spedycja to profesjonalna działalność polegająca na zapewnieniu zleceniodawcy transportu, jak i załadunku jego towaru, jak i dodatkowych czynności – których rodzaj jest zależny od specyfiki danego towaru oraz oczekiwań zlecającego. Usługami dodatkowymi mogą być m.in. pakowanie, paletyzacja, przeładunek, a także magazynowanie, organizowanie towarów, etykietowanie, a nawet dystrybucja do klientów indywidualnych i zbiorowych. Wiele zależy od tego, jak duży okazał się zakres obowiązków, do którego spedytora oddelegowano. Do tego należy oczywiście dodać także aspekty prawne transakcji handlowej – jak wystawienie faktury, a także sporządzenie przez przewoźnika list przewozowych.
Spedycję dzielimy w sposób najbardziej ogólny ze względu na jej złożoność- na gałęziową oraz intermodalną. Gałęziowa spedycja obejmuje poszczególne jej rodzaje: samochodową, kolejową, morską, żeglugi śródlądowej, oraz lotniczą – specyfika tego rozwiązania polega na tym, iż dokumentacja transportowa także dzieli się na konkretne typy spedycji. W wypadku spedycji intermodalnej natomiast spedytor pozostaje multimodalnym operatorem transportowym, co oznacza, że odpowiada w sposób kompleksowy za to, by dostarczyć ładunek na miejsce, niezależnie od tego z ilu środków w tym celu skorzysta, dokument transportowy jest jeden i uniwersalny. Z punktu widzenia terytorialnego można wyróżnić krajową oraz międzynarodową odmianę spedycji.
Lotnicza spedycja
Spedycja lotnicza jest dedykowana szczególnie klientom, których zlecenie obejmuje konieczność natychmiastowego dostarczenia określonych towarów. Warto zauważyć, iż koszty takich zleceń nie muszą być wyższe od transportu morskiego – wiele zależy od ciężaru i gabarytów danego ładunku. Można wyróżnić kilka typów spedycji lotniczej, znajdują się wśród nich:
* transport rodzaju cargo – w zależności od oczekiwań klienta towar jest dostarczany na linii „lotnisko = lotnisko” , bądź „drzwi = drzwi”;
* transport kurierski – obejmujący małe przesyłki, typu „drzwi = drzwi”, realizowany przez firmę kurierską, lecz na zlecenie spedytora;
* transport morsko – lotniczy – gdzie konieczne jest połączenie tych dwóch usług ze względu na specyfikę zlecenia oraz odległości;
Ten rodzaj usługi gwarantuje przede wszystkim ekspresową formę transportu oraz jego wysokie bezpieczeństwo. Organizacja transportu lotniczego jest oczywiście kompleksowa, zawiera również przeładunek, jak i usługi celne i organizowanie odpraw. Drobnym mankamentem jeśli chodzi o spedycję lotniczą w Polsce może być fakt, iż ilość portów lotniczych, w których spedytorzy mogą obsłużyć konsumentów ogranicza się do pięciu głównych punktów: Warszawy, Poznania, Wrocławia, Gdańska i Katowic. Rekompensować może to jednak fakt, iż zarówno pracownicy spedycji, jak i towarzyszący im licencjonowani agenci celni wykonują swoje obowiązki w sposób profesjonalny. Ponad to możliwe jest dostarczenie przesyłki do dowolnego miejsca na świecie (i to zarówno przesyłki typu „dom – dom” jak i przesyłki wymagającej ścisłego zabezpieczenia, o niebezpiecznej zawartości). Spedytor jest też w stanie zorganizować czarter samolotu towarowego w przypadku realizacji dużo większego zlecenia. Warto zauważyć, iż obejmuje to zarówno importowanie, jak i eksportowanie towarów. Dodatkowo firma spedycyjna zapewnia ułatwienia w zakresie ubezpieczenia ładunku, jego pakowania, a także magazynowania oraz ewentualnej dystrybucji towarów.
Więcej: https://www.pekaes.pl/pl/uslugi/spedycja-lotnicza-i-morska/spedycja-lotnicza.html