Zdrowe alternatywy dla białego cukru
Ostatnimi laty bardzo dużo powiedziało się na temat szkodliwości białego cukru w naszej codziennej diecie. Prawda jest jednak taka, że ten – w niewielkich ilościach – nie jest niezdrowy, jednak współcześnie ludzie spożywają go zbyt dużo. Poza tym, dodaje się go masowo do przetworzonej żywności – i to nie tylko słodyczy, ale i sosów, zup instant oraz innych produktów. Dlatego jeżeli musimy już dosłodzić przygotowywaną przez nas potrawę, warto wybrać wariant, który oprócz cukru dostarczy także sporo wartości odżywczych.
Cukier z brzozy
Produkt ten, powszechnie zwany ksylitolem, to jedna z najpopularniejszych alternatyw dla białego cukru. Na tle innych słodzików prezentuje się najlepiej: jest odpowiedni dla cukrzyków, bowiem posiada niski indeks glikemiczny i do jego przetworzenia nie potrzeba obecności insuliny. Ksylitol jest alkoholem, dzięki czemu ma działanie antybakteryjne oraz antygrzybiczne. Jest bardzo dobry dla dzieci – nie powoduje próchnicy, nie zakwasza organizmu (ma odczyn zasadowy) oraz, w przeciwieństwie do cukru, nie zwiększa łaknienia na słodkie produkty. Do diety należy wprowadzać go stopniowo, bowiem pierwsza, duża dawka na raz może skutkować biegunką.
Melasa karobowa
Melasę każdy z nas zna pod wieloma postaciami – jest ona bowiem efektem ubocznym powstawania cukru, z różnych produktów – trzciny, buraków, czy właśnie karobu. Ten ostatni jest znacznie ciekawszą opcją niż dwie pozostałe. Zwany inaczej mączką chleba świętojańskiego, karob to kolejny produkt, który stał się ostatnio popularny. Nic w tym dziwnego, zawiera bowiem szereg witamin i minerałów, również w postaci melasy. Posiada bardzo dużo wapnia, sporo magnezu i potasu oraz nieco żelaza. Jest dobrym źródłem witamin z grupy B. Jako że występuje w postaci syropu, bez problemu możemy zastąpić melasą biały cukier.
Syrop z daktyli
Suszone owoce daktyli te bez problemu znajdziemy w większości sklepów spożywczych w Polsce. Namoczone w wodzie a później zmielone idealnie nadają się do kawy czy wypieków. Kupując produkt, należy się upewnić, czy nie dodano do niego dodatkowego cukru. Świeże daktyle są bardzo słodkie, ale i pożywne, ich wartości odżywcze dostępne są także w suszonej formie owocu. W smaku i w kolorze podobne do polskiego miodu, jednak znacznie zdrowsze. Jako, że syrop powstaje z całych owoców to zawiera dużą ilość błonnika, który wspomaga trawienie. Znajdziemy tam dużo potasu, żelaza, magnezu, witaminy A, PP, C, z grupy B.
Stevia
Kolejny, nowy produkt, znany w Polsce dopiero od kilku lat. Jedyną, polecaną formą są pokruszone liście stevii – tabletki lub proszki mogą być wzbogacane szkodliwymi substancjami – więcej na ten temat można dowiedzieć się, wchodząc na ten artykuł. Stevia ma bardzo niski indeks glikemiczny, zwiększa tolerancję na glukozę, ma także bardzo mało kalorii. Z tego powodu polecana jest osobom cierpiącym na cukrzyce oraz nadwagę. Nie każdemu jednak odpowiada specyficzny posmak, jaki stevia pozostawia na języku.
Jeśli chcemy odżywiać się zdrowo, wcale nie musimy całkowicie zrezygnować ze słodyczy. Oczywiście, warto kontrolować dzienne spożycie cukru – każdego rodzaju, a najlepiej wyeliminować z diety cukier biały. Nie posiada on bowiem żadnych wartości odżywczych, dlatego warto zastąpić go innymi, słodkimi produktami – karobem, daktylami, stevią lub ksylitolem.