Grzybica stóp u dzieci – objawy, przyczyny, leczenie
Zakażenia grzybicze to jedna z częściej występujących dolegliwości. Atakuje nie tylko osoby dorosłe, ale również dzieci. Jedną z powszechniejszych postaci jest grzybica stóp, która wywołuje takie dolegliwości, jak pieczenie i swędzenie. Dlaczego pojawia się grzybica stóp? Jak ją leczyć?
Jakie są przyczyny grzybicy stóp u dzieci?
Grzybica stóp rozwija się w sprzyjających warunkach. Środowisko musi być ciepłe, a jednocześnie wilgotne. Jeśli do tego dołożymy uszkodzenie naskórka, możemy być niemalże pewni, że rozwinie się grzybica. Często winę za pojawienie się grzybicy stóp u dzieci ponoszą buty, które nasilają pocenie i nie zapewniają wentylacji. W efekcie stopy dziecka są cały czas mokre. Jeśli do tego dołożymy złe dobranie butów powodujące ucisk w którymś miejscu stopy, pojawienie się grzybicy pozostaje kwestią czasu. Grzybica stóp występuje zdecydowanie częściej u tych dzieci, które chodzą na basen. Jest to choroba niezwykle zaraźliwa. Wystarczy, że w grupie znajduje się jedno zainfekowane dziecko, aby za chwilę cała klasa zmagała się z grzybicą. Warto pamiętać, że grzybica stóp jest dolegliwością atakującą częściej dzieci z obniżoną odpornością.
Jak objawia się grzybica stóp u dzieci?
Jednym z bardziej charakterystycznych objawów grzybicy stóp jest łuszczenie się skóry na stopach. W miejscach, w których do tego dochodzi stopy stają się albo czerwone, albo białe. Do tego doliczyć trzeba silny świąd, który sprawia, że dziecko drapie stopy, kiedy tylko może. Typowym objawem grzybicy stóp jest brzydki ich zapach. Zdarza się, że infekcja atakuje również paznokcie, które stają się żółte, pękają.
Jakie są najczęstsze rodzaje grzybicy stóp u dzieci?
Wyróżnia się kilka rodzajów grzybicy stóp. Do tych występujących najczęściej zalicza się grzybicę:
- międzypalcową;
- potnicową;
- złuszczającą.
Każdy z wymienionych rodzajów charakteryzuje się nieco innymi objawami. W przypadku grzybicy międzypalcowej dochodzi do zaczerwienienia skóry, a także jej rozpulchnienia. Grzybica potnicowa to z kolei rumień i pęcherze, w których znajduje się płyn. Grzybica złuszczająca to z kolei zbyt silne rogowacenie naskórka.
Grzybica stóp u dzieci: leczenie
Leczenie należy rozpocząć zaraz po zaobserwowaniu pierwszych objawów. Im później je wdrożymy, tym będzie trudniejsze i dłuższe. Początkowo warto zastosować specjalne preparaty, które dostępne są bez recepty. W wielu wypadkach są one wystarczające. Jeśli jednak nie przyniosą spodziewanych rezultatów, warto skontaktować się z lekarzem dermatologiem, który być może zleci badanie mikrobiologiczne. Wskaże ono jaki rodzaj grzyba kryje się za chorobą, a tym samym dobierze skuteczny środek leczniczy. Najczęściej w przypadku grzybicy stóp stosuje się preparaty o działaniu miejscowym.
Grzybica stóp u dzieci to wstydliwa i uciążliwa dolegliwość, z którą na szczęście można się obecnie uporać. Ważne jest, aby leczenie rozpocząć możliwe jak najszybciej. Istotne jest obuwie noszone przez dziecko, a także właściwa higiena.