Jak sobie radzić z bólem brzucha
Ból brzucha to dolegliwość, która dotyka każdego. Przytrafia się zarówno kobietom, jak i mężczyznom, dorosłym, jak i dzieciom. W zdecydowanej większości przypadków nie wymaga konsultacji z lekarzem. Pojawia się jednak pytanie co na ból brzucha jest najlepsze.
Dlaczego boli brzuch?
W zdecydowanej większości przypadków ból brzucha spowodowany jest niestrawnością bądź przejedzeniem. Zdarza się, że kryje się za nim nietolerancja niektórych produktów, na przykład glutenu. Za bólem brzucha mogą jednak kryć się również poważniejsze schorzenia.
Do tych, które najczęściej powodują ból brzucha zalicza się:
- chorobę wrzodową;
- zespół jelita drażliwego;
- zapalenie błony śluzowej żołądka.
Ból brzucha może być związany z zapaleniem przydatków (dotyczy kobiet) oraz kamicą pęcherzyka żółciowego. W takich przypadkach należy zawsze skonsultować się z lekarzem.
Co na ból brzucha?
Jeśli wiemy już, że ból brzucha nie jest spowodowany poważnymi chorobami, a niestrawnością, wystarczy sięgnąć po środki, które wspomogą wydzielanie soków trawiennych. Doskonałym wyborem jest miętowa herbatka, której przygotowanie jest banalnie proste. Kupić można ją w wygodnych saszetkach.
Dostępne są preparaty ziołowe, których zadaniem jest usprawnienie procesów trawiennych. Zawierają one wyciągi roślinne, a ich stosowanie jest bezpieczne.
Jeśli ból brzucha ma charakter kolkowy, rozwiązaniem okazują się być leki o działaniu rozkurczowym. Dostępne są bez recepty, co sprawia, że kupić może je każdy zainteresowany. Pomóc może również ciepły okład. Wystarczy mocno ciepłą wodę wlać w termofor, a następnie na kilka – kilkanaście minut przyłożyć do brzucha.
Kiedy z bólem brzucha udać się do lekarza?
Nie należy odkładać wizyty u lekarza, jeśli ból brzucha przebiega z takimi objawami, jak:
- wysoka gorączka;
- nadmierne pragnienie;
- sucha skóra;
- trudności z wypróżnianiem;
- nasilone wymioty, zwłaszcza te z krwią;
- silna biegunka;
- nasilenie bólu przy ucisku brzucha.
Również wówczas, gdy ból brzucha pojawia się nagle i jest naprawdę silny należy jak najszybciej udać się do lekarza.
Jak uniknąć niestrawności?
Aby uniknąć bólu brzucha, wystarczy przestrzegać kilku zasad żywieniowych. Przede wszystkim należy pamiętać o piciu wody. Jeść trzeba niewielkie porcje, ale znacznie częściej. Specjaliści od żywienia zalecają, aby w ciągu dnia spożyć przynajmniej pięć posiłków. Jedzenie dużych porcji nie służy naszemu układowi trawiennemu. Warto wyeliminować bądź przynajmniej ograniczyć spożycie potraw smażonych i tłustych. Tym, co pomaga uchronić się przed niestrawnością jest również aktywność fizyczna. Usprawnia ona pracę układu pokarmowego.
Co na ból brzucha to pytanie, które chociaż raz zadał każdy z nas. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego dotykają bowiem wszystkich niezależnie od wieku i płci. Na szczęście jeśli kryje się za nimi zwykła niestrawność czy przejedzenie, można się z nimi szybko i bez niepotrzebnych problemów uporać.