Kłopotliwe ósemki – jak sobie z nimi radzić?
Ósemki, zwane również zębami mądrości, są uważane za zęby niepotrzebne i kłopotliwe. Jak wyjaśnić ich pojawienie się? Czy zawsze należy je usuwać? Jak przebiega resekcja ósemek?
Po co nam ósemki?
Ósemki są zębami, będącymi pozostałością po naszych przodkach. Dawniej, kiedy wiedza o higienie jamy ustnej była znikoma, ludzie niezwykle szybko tracili zęby. Natura wyposażyła więc człowieka w dodatkowe zęby trzonowe, które pojawiały się pomiędzy 20 a 30 rokiem życia (chociaż zdarza się także wcześniej lub później). Pojawianie się ósemek w sytuacji, kiedy człowiek szybciej tracił zęby było całkowicie uzasadnione. Obecnie jednak ta sytuacja się zmieniła – wzrosła wiedza o profilaktyce, higienie zębów. Mamy także dostęp do leczenia zębów, co wpływa pozytywnie na ich stan.
Ósemki z punktu widzenia stomatologa
Obiegowa opinia mówi, że ósemki należy usuwać, gdyż stanowią one zawsze problem. To twierdzenie nie jest prawdą. O tym, jak rozwijają się ósemki może powiedzieć nam chirurg stomatolog. To właśnie on musi podjąć ostateczną decyzję, czy zęby te mają zostać usunięte. Konsultacje odbywają się także po uprzednim wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego. A jak sprawa wygląda z punktu widzenia krakowskiego chirurga stomatologa?
Wskazaniem do usuwania zębów mądrości jest przede wszystkim ich niepoprawne wyżynanie lub połowiczne wyrżnięcie. Niepoprawnym wyżynaniem nazwiemy sytuację, kiedy zęby nie rosną zgodnie z kierunkiem innych zębów. Powodem do ich usuwania zębów będzie także wąska szczęka, w której brak miejsca na dodatkowe zęby. Wiele osób jest zdania, że ósemki warto usunąć ze względu na utrudnioną higienę. Jest w tym wiele racji – przy niechlujnym czyszczeniu ósemki nie zostaną oczyszczone z resztek pokarmu. Usuwanie ósemek jest również zasadne kiedy pojawiają się stany zapalne.
Ósemki a implanty zębów
Usuwanie zębów nie jest konieczne, kiedy rosną one prawidłowo oraz kiedy nie uciskają innych zębów. Ale, jak możemy dowiedzieć się na stronie instytutimplantologii.pl, bardzo często ich usunięcie jest konieczne przed założeniem implantów zębowych.