Sposoby pakowania przemysłowego
We współczesnym świecie transport towarów i różnego rodzaju dóbr, odbywa się na niespotykaną jak do tej pory skalę. Jednocześnie wysyłka towaru musi odbywać się w możliwie najkrótszym czasie od otrzymania zamówienia. Dotyczy to zarówno logistyki detalicznej, jak i hurtowej. Zwykłe ręczne pakowanie przesyłek po prostu nie wystarcza. Jeśli chcemy liczyć się na rynku, musimy inwestować w sprzęt, który pozwoli utrzymać nam ciągłość wysyłek do klienta i możliwie najszybszy czas realizacji.
Owijarki podstawowym narzędziem pracy
Owijarki, są to maszyny, które potrafią w trybie automatycznym, lub półautomatycznym, owinąć w bezpieczny sposób za pomocą folii strecz paletę wraz z umieszczonym na niej ładunkiem. Dzięki temu ilość rąk do pracy, jaka jest potrzebna na naszym magazynie, zmniejsza się, jednocześnie rośnie wydajność. Osoby, które są zatrudniane, bardziej zaczynają skupiać się na prawidłowym wypełnianiu dokumentów wysyłkowych, niż na fizycznym pakowaniu towaru.
Metody optymalizacji
Owijarka niekoniecznie występuje jako samodzielne urządzenie, które ma za zadanie tylko i wyłącznie spakować nasz towar. W wielu przypadkach owijarki są jednym z przystanków na dłuższej linii pakowania. Wystarczy wyobrazić sobie, że w naszym magazynie pakujemy ciężkie materiały jak na przykład worki z cementem. Owijarka to tylko jeden z etapów. Po owinięciu palety folią termokurczliwą musi być taka paleta skierowana do specjalnej komory grzewczej, w celu zakończenia etapu pakowania. Jeśli taki proces ma przebiegać sprawnie, „streczownica” (bo takie również noszą miano owijarki), musi być włączona w linię za pomocą zjazdów rolkowych, które dodatkowo mogą posiadać własny napęd.
Jakie dodatkowe funkcje powinna mieć owijarka?
Owijarka sama w sobie jest dość skomplikowanym urządzeniem. Ma wbudowanych wiele czujników (głównie odpowiedzialnych za wykrywanie pozycji towaru) oraz kluczowych dla bezpieczeństwa. Najważniejszym urządzeniem z punktu widzenia logistyki, jakie musi posiadać owijarka, jest wbudowana waga. Po spakowaniu palety musimy zawsze określić jej wagę, tak aby móc prawidłowo załadować samochód, a w przypadku kiedy posiłkujemy się transportem zewnętrznym, aby cena za przewóz została prawidłowo naliczona.